RWS150B-28
DigiKey Part Number
285-RWS150B-28-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWS150B-28
Description
AC/DC CONVERTER 28V 151W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 28V 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
RWS150B-28 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
89.5%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
DC Input Capable, PFC, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
5.04" L x 3.70" W x 1.61" H (128.0mm x 94.0mm x 41.0mm)
Voltage - Output 1
28V
Approval Agency
CSA, cUL, FCC, UL
Current - Output 1
5.4 A