MPZ1608S102ATA00
DigiKey Part Number
445-MPZ1608S102ATA00TR-ND - Tape & Reel (TR)
445-MPZ1608S102ATA00CT-ND - Cut Tape (CT)
445-MPZ1608S102ATA00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPZ1608S102ATA00
Description
FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
Detailed Description
1 kOhms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 800mA 300mOhm
EDA/CAD Models
MPZ1608S102ATA00 Models
Category
Current Rating (Max)
800mA
DC Resistance (DCR) (Max)
300mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
1 kOhms @ 100 MHz