CD74HC193M96 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CD74HC193M96 |
Description | IC BINARY COUNTER 4-BIT 16SOIC |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Counter IC Binary Counter 1 Element 4 Bit Positive Edge 16-SOIC |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CD74HC193M96 Models |
Category | Timing Synchronous |
Manufacturer Texas Instruments | Count Rate 29 MHz |
Series | Trigger Type Positive Edge |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Voltage - Supply 2 V ~ 6 V |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Logic Type Binary Counter | Mounting Type Surface Mount |
Direction Up, Down | Package / Case 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |