LM4120IM5-3.3
DigiKey Part Number
2156-LM4120IM5-3.3-296-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM4120IM5-3.3
Description
LM4120 0.2% 50PPM/C DRIFT PRECIS
Customer Reference
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 3.3V V ±0.5% 5 mA SOT-23-5
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
20µVp-p
Manufacturer
Texas Instruments
Noise - 10Hz to 10kHz
36µVp-p
Packaging
Bulk
Voltage - Input
2V ~ 12V
Part Status
Active
Current - Supply
275µA
Reference Type
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type
Fixed
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Current - Output
5 mA
Supplier Device Package
SOT-23-5
Tolerance
±0.5%
Base Product Number
Temperature Coefficient
50ppm/°C