LP2985-33DBVTE4 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Texas Instruments
In Stock: 1.891
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
Diodes Incorporated
STMicroelectronics
Analog Devices Inc.
Analog Devices Inc.
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LP2985-33DBVTE4
DigiKey Part Number
LP2985-33DBVTE4-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP2985-33DBVTE4
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LP2985-33DBVTE4 Models
Current - Supply (Max)
2.5 mA
PSRR
45dB (1kHz)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
16V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage Dropout (Max)
0.58V @ 150mA