TLV709A33DBVR is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
TLV709A33DBVR
DigiKey Part Number
296-TLV709A33DBVRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TLV709A33DBVRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-TLV709A33DBVRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLV709A33DBVR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
TLV709A33DBVR Models
Category
Voltage Dropout (Max)
1.6V @ 150mA
Mfr
Current - Output
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
10 µA
Part Status
Active
PSRR
60dB (100kHz)
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Reverse Current
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
30V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V