TPS272C45DRHFR
DigiKey Part Number
296-TPS272C45DRHFRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TPS272C45DRHFRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-TPS272C45DRHFRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS272C45DRHFR
Description
36-V, 45-M, 3-A, 2-CH, INDUSTRIA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 5.8A 24-VQFN (5x4)
EDA/CAD Models
TPS272C45DRHFR Models
Category
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
Not Required
Mfr
Current - Output (Max)
5.8A
Digi-Reel®
Rds On (Typ)
45mOhm
Part Status
Active
Input Type
Non-Inverting
Switch Type
Features
Load Discharge, Slew Rate Controlled
Number of Outputs
2
Fault Protection
Current Limiting (Adjustable), Over Temperature, Over Voltage, UVLO
Ratio - Input:Output
1:1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration
High Side
Output Type
N-Channel
Supplier Device Package
24-VQFN (5x4)
Interface
On/Off
Package / Case
Voltage - Load
6V ~ 36V