TPS720105DRVT
DigiKey Part Number
296-24963-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-24963-1-ND - Cut Tape (CT)
296-24963-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS720105DRVT
Description
IC REG LINEAR 1.05V 350MA 6-WSON
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 350mA 6-WSON (2x2)
EDA/CAD Models
TPS720105DRVT Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
38 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
80 µA
Digi-Reel®
PSRR
85dB ~ 50dB (10Hz ~ 1MHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
4.5V
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.05V
Supplier Device Package
6-WSON (2x2)
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 350mA