TPS73501DRVR
DigiKey Part Number
296-34785-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-34785-1-ND - Cut Tape (CT)
296-34785-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS73501DRVR
Description
IC REG LIN POS ADJ 500MA 6-WSON
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 500mA 6-WSON (2x2)
EDA/CAD Models
TPS73501DRVR Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
65 µA
Digi-Reel®
PSRR
66dB ~ 22dB (100Hz ~ 100kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6.5V
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.25V
Supplier Device Package
6-WSON (2x2)
Voltage - Output (Max)
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 500mA