TPS74501PDRVR
DigiKey Part Number
296-TPS74501PDRVRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TPS74501PDRVRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-TPS74501PDRVRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS74501PDRVR
Description
IC REG LIN POS ADJ 500MA 6-WSON
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 500mA 6-WSON (2x2)
EDA/CAD Models
TPS74501PDRVR Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
35 µA
Digi-Reel®
PSRR
50dB ~ 30dB (1kHz ~ 1MHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable, Power Good
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
0.55V
Supplier Device Package
6-WSON (2x2)
Voltage - Output (Max)
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.88V @ 500mA