TPSM63603SRDHR
DigiKey Part Number
296-TPSM63603SRDHRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TPSM63603SRDHRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-TPSM63603SRDHRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSM63603SRDHR
Description
HIGH-DENSITY, 3-V TO 36-V INPUT,
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 1 ~ 16V 3A 3V - 36V Input
EDA/CAD Models
TPSM63603SRDHR Models
Category
Current - Output (Max)
3A
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Efficiency
94.1%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
30-PowerQFN Module
Voltage - Input (Min)
3V
Size / Dimension
0.24" L x 0.16" W x 0.07" H (6.0mm x 4.0mm x 1.8mm)
Voltage - Input (Max)
36V