UA78L12ACPK
DigiKey Part Number
296-11132-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-11132-1-ND - Cut Tape (CT)
296-11132-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UA78L12ACPK
Description
IC REG LINEAR 12V 100MA SOT89-3
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SOT-89-3
EDA/CAD Models
UA78L12ACPK Models
Category
Voltage Dropout (Max)
1.7V @ 40mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
42dB (120Hz)
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-243AA
Voltage - Input (Max)
27V
Supplier Device Package
SOT-89-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V