67WR100KLF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TT Electronics/BI
In Stock: 661
Datasheet
Parametric Equivalent
TT Electronics/BI
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 764
In Stock: 627
In Stock: 535
Similar
Nidec Components
In Stock: 1.243
100 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 20.0 Turn Top Adjustment
67WR100KLF
DigiKey Part Number
987-1086-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
67WR100KLF
Description
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN TOP
Detailed Description
EDA/CAD Models
67WR100KLF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Box
Resistance
100 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.375" x 0.195" Face (9.53mm x 4.95mm)
Tolerance
±10%