P230-1FD20BR10K
P230-1FD20BR10K
P230-1FD20BR10K
DigiKey Part Number
987-1320-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P230-1FD20BR10K
Description
POT 10K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 0.5W, 1/2W Solder Lug
Category
Adjustment Type
User Defined
Manufacturer
TT Electronics/BI
Rotation
300°
Series
Resistive Material
Conductive Plastic
Packaging
Tray
Termination Style
Solder Lug
Part Status
Active
Actuator Type
Flatted
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Length
0.787" (20.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Bushing Thread
3/8-32
Built in Switch
None
Mounting Type
Panel Mount
Number of Turns
1.0
Size - Body
Round - 0.945" Dia (24.00mm)