3RM230M-8-S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 7.360
Datasheet
Bourns Inc.
Shenzhen Ruilongyuan Electronics Co.Ltd
In Stock: 800
TDK
Thinking Electronics
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
In Stock: 500
Gas Discharge Tube 230 V 10000A (10kA) ±20% 3 Pole Surface Mount
3RM230M-8-S
DigiKey Part Number
13-3RM230M-8-STR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3RM230M-8-S
Description
GDT 230V 10KA 3 POLE SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impulse Discharge Current (8/20µs)
10000A (10kA)
Manufacturer
YAGEO
Tolerance
±20%
Series
Number of Poles
3
Packaging
Tape & Reel (TR)
Fail Short
No
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - DC Spark Over (Nom)
230 V