SMBJ24A/TR13
DigiKey Part Number
13-SMBJ24A/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMBJ24A/TR13CT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMBJ24A/TR13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ24A/TR13
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
38.9V Clamp 15.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V