SMAJ36AH
DigiKey Part Number
283-SMAJ36AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMAJ36AHCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMAJ36AHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ36AH
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMA
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
58.1V Clamp 6.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V