XVM-259R2635-R
DigiKey Part Number
283-XVM-259R2635-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XVM-259R2635-R
Description
CAP MODULE 6.25F 259.2V
Detailed Description
6.25 F (EDLC) Supercapacitor 259.2 V Module, Screw Terminals 250mOhm 1500 Hrs @ 65°C
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
250mOhm
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 65°C
Package / Case
Module, Screw Terminals
Capacitance
6.25 F
Size / Dimension
21.654" L x 10.472" W (550.00mm x 266.00mm)
Tolerance
-5%, +20%
Height - Seated (Max)
3.689" (93.70mm)
Voltage - Rated
259.2 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C