XVM-315R9515-R
DigiKey Part Number
283-XVM-315R9515-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XVM-315R9515-R
Description
CAP MODULE 5.1F 315.9V
Detailed Description
5.13 F (EDLC) Supercapacitor 315.9 V Module 320mOhm 1500 Hrs @ 65°C
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
320mOhm
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 65°C
Package / Case
Module
Capacitance
5.13 F
Size / Dimension
17.323" L x 14.843" W (440.00mm x 377.00mm)
Tolerance
-5%, +20%
Height - Seated (Max)
3.740" (95.00mm)
Voltage - Rated
315.9 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C