JACK-L-PC-10A-RA(R)
JACK-L-PC-10A-RA(R)
JACK-L-PC-10A-RA(R)
DigiKey Part Number
1939-1087-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JACK-L-PC-10A-RA(R)
Description
CONN PWR JACK 2.50MMX5.50MM SLDR
Detailed Description
Power Barrel Connector Jack 2.50mm ID (0.098"), 5.50mm OD (0.217") Through Hole, Right Angle
EDA/CAD Models
JACK-L-PC-10A-RA(R) Models
Category
Termination
Solder
Bulk
Features
Board Guide
Voltage - Rated
50VDC
Current Rating (Amps)
10 A
Gender
Male
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Industry Recognized Mating Diameter
2.50mm ID (0.098"), 5.50mm OD (0.217")
Contact Material - Plating
Nickel
Actual Diameter
0.098" (2.50mm ID), 0.217" (5.50mm OD)