JACK-L-SMT-10A-RA(R)
JACK-L-SMT-10A-RA(R)
JACK-L-SMT-10A-RA(R)
DigiKey Part Number
1939-1715-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JACK-L-SMT-10A-RA(R)
Description
CONN PWR JACK 2.50MMX5.50MM SLDR
Detailed Description
Power Barrel Connector Jack 2.50mm ID (0.098"), 5.50mm OD (0.217") Board Cutout, Through Hole, Right Angle
EDA/CAD Models
JACK-L-SMT-10A-RA(R) Models
Category
Termination
Kinked Pin, Solder
Voltage - Rated
50VDC
Current Rating (Amps)
10 A
Connector Type
Jack
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Material - Plating
Gold
Industry Recognized Mating Diameter
2.50mm ID (0.098"), 5.50mm OD (0.217")
Housing Material
Iron
Actual Diameter
0.098" (2.50mm ID)