IPA60R060P7XKSA1
DigiKey Part Number
448-IPA60R060P7XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPA60R060P7XKSA1
Description
MOSFET N-CHANNEL 600V 48A TO220
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 48A (Tc) 29W (Tc) Through Hole PG-TO220-FP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPA60R060P7XKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 800µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
67 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2895 pF @ 400 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
29W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
PG-TO220-FP
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
60mOhm @ 15.9A, 10V