IPB60R060P7ATMA1
DigiKey Part Number
IPB60R060P7ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPB60R060P7ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPB60R060P7ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPB60R060P7ATMA1
Description
MOSFET N-CH 600V 48A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 48A (Tc) 164W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3
EDA/CAD Models
IPB60R060P7ATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 800µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
67 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2895 pF @ 400 V
Power Dissipation (Max)
164W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
PG-TO263-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
60mOhm @ 15.9A, 10V