STPSC10H12G2-TR
DigiKey Part Number
497-STPSC10H12G2-TR-ND - Tape & Reel (TR)
497-STPSC10H12G2-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
497-STPSC10H12G2-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPSC10H12G2-TR
Description
DIODE SIC 1.2KV 10A D2PAK HV
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 10A Surface Mount D2PAK HV
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STPSC10H12G2-TR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
60 µA @ 1200 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
725pF @ 0V, 1MHz
Part Status
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Supplier Device Package
D2PAK HV
Current - Average Rectified (Io)
10A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 10 A