STPSC10H12G2Y-TR
DigiKey Part Number
497-STPSC10H12G2Y-TR-ND - Tape & Reel (TR)
497-STPSC10H12G2Y-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
497-STPSC10H12G2Y-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPSC10H12G2Y-TR
Description
DIODE SIC 1.2KV 10A D2PAK HV
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 10A Surface Mount D2PAK HV
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STPSC10H12G2Y-TR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
60 µA @ 1200 V
Series
Capacitance @ Vr, F
725pF @ 0V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
10A
Supplier Device Package
D2PAK HV
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 10 A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)