C1608X7R2A105K080AC Multilayer Ceramic Capacitors (MLCCs)
TDK MLCCs have high capacitance at 100 V for commercial applications in the 1608 case size
In recent years, 48 V systems have become increasingly common for AI servers, energy storage systems, and a wide range of industrial equipment, improving system efficiency and reducing power loss, which has lead to a growing demand for 100 V rated MLCCs used as capacitors on power lines. TDK Corporation expands its C series for commercial MLCCs to 1 µF at 100 V in the 1608 size [1.6 mm x 0.8 mm x 0.8 mm (L x W x H)], with X7R characteristics. This is currently the industry's highest capacitance for a 100 V rated product of this size and temperature characteristic.
The TDK Corporation 100 V C series achieves ten times the capacity of conventional products of the same size thanks to optimized material selection and product design. This enables a reduction in the number of MLCCs used and the mounting area required, resulting in a decrease in component counts and the miniaturization of sets. TDK will further expand its lineup to meet the needs of customers.
- Reduced component count and miniaturization of sets due to a high capacitance of 1 μF in 1608 size
- Input capacitors for power supply ICs used in commercial and industrial 48 V systems
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Associated Parts: 100 V X7R Ceramic Capacitors